
18 paź Dom z bali a ogrzewanie
W Polsce okres grzewczy, trwa około sześciu miesięcy. Warto w tym czasie mieć pewność, że nasz dom będzie w stanie zagwarantować odpowiednie ciepło. Jedno z najczęstszych pytań związane jest z tematem – dom z bali a ogrzewanie. Jak zatem w tej kwestii wyglądają domy z drewna?
Drewno to świetny izolator
Warto zacząć od tego, że drewno samo w sobie to materiał, który jest naturalnie ciepły i świetnie sprawdza się w roli izolatora termicznego. Bale o grubości 20 centymetrów nie potrzebują dodatkowej izolacji. Właściwości izolacyjne drewna rosną przy niższych temperaturach na zewnątrz domu. Plusem jest również to, że mimo wielu połączeń między balami, zachowana zostaje ciągłość izolacyjna.
Koszty ogrzewania w domach z drewna
Kolejnym plusem domów z bali jest fakt, że są podatne na zmiany temperatur. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dom z bali nagrzewa się znacznie szybciej i dłużej utrzymuje swoją temperaturę od domów z cegły. Drewno magazynuje ciepło, które zbiera podczas dnia i oddaje je w nocy, gdy temperatury potrafią mocno spaść. Zdecydowanie wpływa to na koszty ogrzewania w okresie grzewczym – w rozwiązaniach „drewnianych” opłaty potrafią być sporo niższe. Latem sytuacja wygląda odwrotnie – drewno dzięki dużej bezwładności cieplnej wolniej się nagrzeje, stąd niższe zapotrzebowanie na chłodzenie i ponownie – niższe koszta.
Zima nam nie straszna
Warto pochylić się również nad innym aspektem. Kiedy budować dom z drewna? Często można spotkać się z terminem „całoroczne domy z bali”. Odnosi się to nie tylko do mieszkania, ale również budowania. Wspominaliśmy ostatnio, że przy budownictwie drewnianym odpadają nam mozolne prace mokre, które potrzebują długo czasu na wyschnięcie itd. W naszym przypadku wszystko ogranicza się do wybrania odpowiedniego projektu i… jesteśmy gotowi do pracy w każdej chwili!
SPRAWDZONA TECHNOLOGIA
Nasza technologia pozwala na pracę również w trudnym jesienno-zimowym okresie, a cała budowa potrafi się zamknąć w czasie nieporównywalnie szybszym do murowanych lub ceglanych. Możliwości są duże, ponieważ można budować od małych chatek, aż do dużych domów całorocznych, na karczmach kończąc.
CIEPŁO POD KONTROLĄ
Choć ostatnie lata dobitnie pokazują, że „zimy stulecia” w Polsce mamy dawno za sobą, to zimniejsze noce mimo wszystko się trafiają. Decydując się na dom z bali, nie ma jednak powodów do niepokoju związanego z tym, że w domu będzie po prostu zimno. Solidne materiały i dobre łączenia między balami sprawią, że otwiera nam się możliwość zaoszczędzenia sporej ilości gotówki na czynnościach związanych z ogrzewaniem/chłodzeniem domu.