To warto wiedzieć o domach z bali

To warto wiedzieć o domach z bali

Choć jeszcze do niedawna domy z bali kojarzyły się głównie z domkami letniskowymi, to jednak warto porzucić takie wyobrażenie. Popularność tego typu rozwiązań jest na fali wznoszącej – domy z bali potrafią być relatywnie niedrogie, a przy tym wzbudzać podziw osób, które je oglądają. Komfort mieszkania w tego typu domu również jest bardzo wysoki, wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji. Co warto wiedzieć przed wybudowaniem?

Skąd pomysł na domy z bali?

Przede wszystkim tego typu własne kąty kojarzyć się mogą przede wszystkim ze Skandynawią, która łączy ze sobą rozwiązania tradycyjne z nowoczesnymi technologiami na najwyższym poziomie. Mieszkańcy na północy bardzo cenią sobie ekologię i energooszczędność, stąd duży rozwój samochodów elektrycznych i… właśnie nacisk na budowanie domów z bali. W Polsce tego typu obiekty spotkać można przede wszystkim na Suwalszczyźnie, czy Podlasiu. Coraz częściej jednak mieszkańcy innych rejonów naszego kraju decydują się na drewniane domy, które niczym nie ustępują tym murowanym.

Największa różnica między budownictwem drewnianym a murowanym? Przede wszystkim czas, na którym współcześnie wszystkim tak zależy. Warto zauważyć, że przy budowaniu domów z bali odpadają nam prace związane z zasychaniem zapraw murarskich. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska, choć dawno nie widziała śniegu, to znajduje się w strefie, gdzie te zimy wciąż są jednak chłodne. Dobrodziejstwo łatwego wznoszenia drewnianych domów sprawia, że można nad nimi pracować o każdej porze roku. Jedyny nieodzowny element budowy sprawdza się do wylania fundamentu, bez którego dalsze prace byłyby praktycznie niemożliwe.

Niejednokrotnie zamawialiście meble, które przychodziły w częściach i trzeba było je składać. Fakt, że mogło wyjść coś innego, niż na instrukcji nie musiał wcale Was zniechęcać. W przypadku domów z bali jest tak, że zamawiacie gotowy projekt, a wszystkim innym zajmuje się producent. To my przygotowujemy wszystkie elementy i przywozimy je na miejsce. Elementy są od razu gotowe do montażu, a cały dom można złożyć już nawet w dwa tygodnie! Teraz spróbujcie porównać to do stawiania domu murowanego…

Jakie bale wybrać?

Przy budowie najczęściej używa się bali z drewna sosnowego, świerkowego czy jodłowego. Warto zauważyć, że nie zawsze przekrój bali jest okrągły. Rozróżniamy przede wszystkim:

  • Pełne – wykonane z litego drewna
  • Klejone – połączone z kilku elementów drewnianych
  • Warstwowe – pozwalające na stworzenie izolacji cieplnej z wełny mineralnej, styropianu, czy pianki

Mówi się, że jeśli wykorzystujemy bale o przekroju mniejszym niż 20 cm, wtedy wymagane jest położenie dodatkowej warstwy izolacji. W przypadku bali o przekroju większym, są one izolacją samą w sobie. W przypadku dodatkowej izolacji i chęci zachowania oryginalnego wyglądu izolacji, zakłada się ją od wewnątrz.

Instalacja bali dla domu z drewna

Specyficzna budowa bali sprawia, że przewody elektryczne łatwo można puścić w szczelinach, wzdłuż podłogi lub wzdłuż sufitu i zamaskować je odpowiednimi listwami. W przypadku rur kanalizacyjnych te najczęściej montowane są one w stropach – całe zaplecze instalacyjne często znajduje się nad przestrzenią wentylowaną. Jeśli nie chcemy używać listw w przypadku instalacji elektrycznych, można w balach nawiercić otwory, którymi puścimy kable, a na wierchu umieścić otwory na puszki i gniazdka. Wymaga to jednak dokładnego rozplanowania jeszcze przed budową domu.

Czy domy z bali sa dla Ciebie?

Domy z bali cechuje długa żywotność, niski koszt budowy i tanie użytkowanie. Niepowtarzalny klimat sprawia, że mieszkanie w takim domu, to prawdziwa przyjemność. Korzyści odczuwalne nie tylko dla portfela, ale i dla zmysłów członków Twojej rodziny – żony, męża, dzieci – są nie do opisania.