Drewno suszone a mokre

W budownictwie domów z bali drewnianych dostępne są dwie podstawowe technologie wykonania. Możliwe jest stawianie budynku z bala mokrego bądź suszonego. Obie metody posiadają zarówno wady i zalety. To kupujący podejmuje decyzję w jaki sposób ma powstać zamówiona nieruchomość. Zapraszamy do przeanalizowania cech obu rozwiązań i podjęcia świadomej decyzji, w końcu taki obiekt mieszkalny ma za zadanie posłużyć nam przez wiele lat.

Właściwe wysuszenie drewna to niemal sztuka, ze względu na fakt iż bale konstrukcyjne są dość grube. Zdarzają się nieuczciwe zabiegi producentów, polegające na częściowym, powierzchownym podsuszeniu drewna. Ich zamiarem jest osiągnięcie wyższej ceny sprzedawanego domu. W celu właściwego wysuszenia drewno powinno znajdować się w suszarni przez czas minimum 3-4 tygodni. Dopiero wówczas możemy mówić o w miarę korzystnym efekcie procesu. Znaczącą wadą dla producentów jest fakt, iż w trakcie suszenia mogą wystąpić znaczne straty materiału, ze względu na jego pękanie lub wypaczanie się. Niesie to za sobą duże koszty, stąd domy z drewna suszonego są nieco droższe od tych z mokrego.

 

Korzyści wynikające z suszenia drewna:

  • Znaczące ograniczenie osiadania ścian z bali po wybudowaniu domu –pamiętajmy, że ściany takie zawsze będą pracować i nieznacznie zmieniać swój kształt w zależności od wilgotności powietrza.
  • Po zakończeniu prac nad stanem surowym budynku można od razu przystąpić do działań wykończeniowych.
  • W drewnie, z którego powstanie budynek będzie znacznie mniej pęknięć, gdyż bale z dużymi wadami zostaną odrzucone już po procesie suszenia. Suszenie podnosi więc jakość drewnianych ścian.
  • Drewno, które zostanie wysuszone przed rozpoczęcie tworzenia z niego konstrukcji charakteryzuje się znacznie wyższą odpornością na powstawanie zasinień – zarażeń pleśniami oraz grzybami. (Impregnacja drewna i tak jest konieczna, a szczególnie skrupulatna na terenach nadmorskich, gdzie występuje duża wilgotność powietrza, jednak drewno jest bardziej odporne na te niekorzystne zmiany dzięki suszeniu).

 

Co musimy wiedzieć gdy decydujemy się na dom z bala mokrego?

  • Po postawieniu budynku w stanie surowym zachodzi konieczność przerwania prac na okres minimum 2 lat. Jest to niezbędne ze względu na przesychanie bala oraz związane z tym osiadanie. To na jak długo będziemy musieli zaniechać prac uzależnione jest od pory roku oraz panujących warunków atmosferycznych. Nawet po upływie odpowiedniego czasu niezbędny jest właściwy wykonawca, który posiada doświadczenie w budowaniu domów w tej technologii i weźmie pod uwagę luzy na osiadanie ścian, co pozwoli uniknąć pękania płyt kartonowo-gipsowych stosowanych w pracach wykończeniowych.
  • Po postawieniu konstrukcji w stanie surowym konieczna jest dodatkowa impregnacja całości środkami solnymi, które zapewnią ciągła i pełną ochronę drewna, w czasie gdy będzie przesychać.

 

Powyższe punkty pokazują przewagę drewna suszonego, w pełnym tego słowa znaczeniu, nad drewnem mokrym. Patrząc od strony kupującego – otrzymany towar jest wyższej jakości, dom może być szybciej gotowy do użytku, gdyż prace wykończeniowe możemy rozpocząć od razu po postawieniu stanu surowego. Obydwie konstrukcje budynków są poprawne i wymagają wiedzy
i doświadczenia wykonawców. Jednak drewno mokre potrzebuje znacznie więcej czasu aby zaszły w nim pewne procesy, na które w suszonym już czekać nie musimy.

 

GÓRA