Stan surowy zamknięty - co wpływa na ostateczną cenę domu?

Trudno jest oszacować uniwersalną, ostateczną cenę domu w stanie surowym zamkniętym. Wpływ na te koszta ma bowiem wiele czynników. Do najistotniejszych zaliczamy:

  • grubość bali ścian zewnętrznych,
  • obrys ścian głównych domu,
  • złożoność konstrukcji dachowej,
  • ilość pięter,
  • rodzaj pokrycia dachowego.

Grubość bali. Można przyjąć, że średnia różnica w kosztach budowy domu z bali o szerokości 18 cm a o szerokości 25 cm wynosi około 20 tysięcy złotych. Koszt można zmniejszyć stosując np. bale o szerokości 22 cm.

Obrys ścian głównych. Najtańsza w wykonaniu jest bryła kwadratowa lub prostokątna. Projekt uwzględniający tarasy, ganki, wcięcia i inne zawiłości konstrukcyjne, będzie wpływał na podwyższenie końcowej ceny budynku.

Złożoność konstrukcji dachowej. Dach dwuspadowy to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Droższe, bo uwzględniające więcej pracy cieśli i większą powierzchnię pokrycia są konstrukcje mansardowe i kopertowe. Koszty wzrosną również, jeżeli dach będzie wyposażony w balkony, wykusze, lukarny (w tym z tzw. wolimi oczkami), wszelkie inne załamania konstrukcyjne.

Ilość pięter. Koszt wykonania jednego metra kwadratowego domu parterowego będzie wyższy aniżeli cena za budowę takiej samej powierzchni w domu piętrowym. Jak to możliwe? Do wykonania budynku parterowego o tej samej powierzchni użytkowej co obiekt piętrowy potrzeba dużo więcej bali litych, które tak naprawdę stanowią największy koszt całej inwestycji. Rodzaj pokrycia dachowego. Oczywiście na rynku budowlanym ilość pokryć dachowych jest olbrzymia. Blachodachówkę kupić można już za około 20 złotych za metr kwadratowy. Blachodachówka z kruszywem granitowym (imitacja gontu drewnianego) dostępna jest już za około 50-70 złotych za metr kwadratowy. Analizując koszty wykonania pokrycia dachowego należy wziąć pod uwagę również wszelkie elementy wykończeniowe, to jest wiatrownice, gąsiory, pasy nadrynnowe i inne. Aby ograniczyć koszty związane z budową należy wybrać optymalną grubość bali i zdecydować się możliwie prosty projekt, który jednak będzie spełniał oczekiwania inwestora.

GÓRA