Na czym można, a na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu z bali?

Wybierając projekt, należy go dokładnie przemyśleć, aby nie generować zbędnych kosztów. Wielu architektów jest w stanie doskonale odwzorować wizję domu w projekcie, jednak nie każdy specjalista posiada doświadczenie w realizacji domu z bali. Wśród mniej doświadczonych pracowni architektonicznych można zauważyć wizualizowanie obiektów z bali drewnianych o dużym zapasie przekrojów belek stropowych czy planowaniu konstrukcji dachowej zwyczajnie droższej w wykonaniu.

Prezentujemy listę najważniejszych czynników, które wpływają na cenę domu z bali wraz z opisem. Dowiecie się Państwo, z których elementów można zrezygnować, a których absolutnie nie powinno zabraknąć.

Część mieszkalna 83 m2, rozmiar budynku w podstawie 12,9 m x 9,2 m.

 • Pochodzenie drewna
  • To bardzo istotne kryterium. Na polskim rynku wiele firm oferuje domy z bali budowane z taniego materiału, sprowadzanego np. z Ukrainy. Żyzność gleb u naszych wschodnich sąsiadów powoduje szybki wzrost drzew, co niestety niekorzystnie wpływa na ich wartość jako materiału konstrukcyjnego. Drewno takie nie spełnia norm polskich i europejskich.
 • Łączenia i szczelność
  • Jako firma budująca domy z bali radzimy zwrócić szczególną uwagę na metody łączenia bali. Od tego wszak zależy uzyskanie jak najlepszych parametrów izolacyjnych obiektu. Jesteśmy zdania, że popularna technika scalania na obłap i zamki narożne (np. na jaskółczy ogon) nie przynosi należytej szczelność konstrukcji. Lepsze rezultaty osiągnąć można stosując technologię "na dwa obce pióra" i z wykorzystaniem specjalnie wycinanych zamków. Wszelkie szczegóły związane z tą metodą opisujemy w dziale „Zalety termoizolacyjne domów z bali – badanie naukowe” naszego poradnik/informacje-ogolnea inwestora.
 • Komorowe suszenie drewna
  • Czy wiecie Państwo, że koszt suszenia bali do budowy domu sięga 10-15% wartości stanu surowego? Dlatego wiele firm budujących z bali rezygnuje z tego procesu. Niestety drewno niesuszone osiada do 18 cm i ma skłonności do bardziej intensywnych pęknięć niż suszone. Zastosowanie technologii suszenia komorowego pozwala na wyeliminowanie zarodników drobnoustrojów. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w punkcie "Dlaczego warto suszyć bale?".
 • Stosowanie bali z ćwiartek drzewa
  • Lity bal do budowy domu powinien być obrobiony z jednego drzewa, mianowicie powinien mieć rdzeń i tzw. twardziel w punkcie centralnym. Stosując takie właśnie bale dom będzie pracował w kontrolowany sposób. Pęknięcia występujące w sposób naturalny przebiegać będą zawsze w kierunku rdzenia. Gdyby z jednego drzewa wykonać np. 4 mniejsze bale, rdzeń będzie występował na obrzeżach. Tak więc ewentualnie pęknięcia będą większe od strony bardziej miękkiej bieli, aniżeli od strony rdzenia bądź twardzieli. Ściany takiego domu mogą mieć tendencję do wypaczania i pęknięć w najmniej spodziewanych miejscach.
 • Szerokość bali i ścian zewnętrznych - 18, 22, 25 cm
  • Do ścian zewnętrznych zaleca się na ogół dwie pierwsze proponowane szerokości. 18 cm stosuje się w przypadku ścian z ociepleniem od wewnątrz, a 22 cm dla ścian bez ocieplenia od wewnątrz. Większe szerokości znacząco podnoszą koszta inwestycji, a stosuje się je w zasadzie wyłącznie dla podniesienia efektu wizualnego całego obiektu niż dla poprawy jego funkcjonalności.
 • Złożoność konstrukcji i wykorzystanie poddasza
  • Aby możliwie najbardziej zoptymalizować koszty budowy domu, najlepiej wybrać konstrukcję na bazie prostokąta lub kwadratu, bez dodatkowych załamań i wcięć. Pamiętajmy również o tym, że dom z poddaszem użytkowym będzie tańszy w wykonaniu od obiektu parterowego o jednakowej powierzchni użytkowej. Kwestię tę wyjaśniliśmy szczegółowo w punkcie "Z czego wynika różnica w cenie pomiędzy domem parterowym a domem z poddaszem użytkowym?".
 • Konstrukcja dachu
  • Najtaniej wychodzi wykonanie dachu dwuspadowego, opartego krokwiami o belki stropowe piętra. Takie rozwiązanie wyróżnia się stosunkowo niskimi kosztami realizacji w stosunku do uzyskanej powierzchni użytkowej. Warto zwrócić uwagę również na pozostałe zalety. Dwuspadowy dach jest bardziej odporny na silne wiatry. Krokwie w tym przypadku wspomagane są przez nieduże słupy tworzące tzw. ściankę kolankowo-szkieletową. Taka konstrukcja daje nam średnio o 30 cm wyższe poddasze i więcej powierzchni użytkowej na piętrze. Koszt standardowej ścianki kolankowej z bali to suma około 6-8 tysięcy złotych, dla domu średniej wielkości.
 • Belki stropowe i ściana nośna
  • Belki stropowe powinny przebiegać równolegle do krokwi. Niekiedy projektanci planują je w przebiegu prostopadłym. Niestety wówczas nie będzie możliwym postawienie dachu w kształcie trójkąta. Dodatkowo w tym przypadku przekroje i odległości pomiędzy belkami stropowymi są wyliczone z zapasem. Większe zapotrzebowanie na materiał to większe koszty inwestora. Niektórzy architekci projektują ściany nośne z bali litych. Tymczasem można zastosować słupy i podciągi, aby zredukować wydatki.
 • Dodatki
  • Wszystko co ozdabia dom, podnosi cyfry na rachunkach. Balkony, wykusze, lukarny, wole oczka, załamania dachu, tarasy, zadaszenia - im mniej takich rozwiązań, tym niższa cena inwestycji. Oczywiście to dom jest dla nas, a nie odwrotnie. Dlatego nie rezygnujmy ze wszystkiego o czym marzyliśmy, ale wybierzmy to, co okaże się najbardziej funkcjonalne.
GÓRA