Jaki wpływ ma grubość bali na izolację cieplną domu?

Polskie normy określają przenikalność cieplną dla ścian z bali drewnianych na poziomie 0,50 W/m2K, a dla ocieplanych na 0,30 W/m2K. Ściany z samych tylko bali powinny mieć grubość 30 cm. Warto podkreślić, że niniejsza norma nie uwzględnia istotnej cechy drewna, jaką jest zdolność do akumulacji ciepła. Po obliczeniu bilansu cieplnego okazuje się, że już grubość bali na poziomie 20 cm spełni oczekiwania. Wiele firm w Polsce decyduje się pozostawić bez ocieplenia już bale o grubości 18 cm. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w budowaniu domów z drewna z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że:

  • bal o grubości 18 cm należy ocieplić. Można zastosować pianę poliuretanową otwarto-komórkową. Uwaga, ten rodzaj izolacji ogranicza widoczną ilość drewna we wnętrzu domu.
  • bal o grubości 22 cm z informacji pozyskanych od naszych klientów oraz naszego doświadczenia nie ma takiej konieczności aby zastosować dodatkowego ocieplenia i dedykowane jest w szczególności tym inwestorom, którzy chcą cieszyć się dekoracyjnymi walorami drewna we wnętrzach budynku.

Przypominamy, że w firmie Skibiński stosujemy technologię łączenia bali "na dwa obce pióra" i z wykorzystaniem zamków wyprofilowanych w narożach. Dzięki temu uzyskujemy satysfakcjonującą szczelność domu, co jest istotnym czynnikiem dla określenia energooszczędności obiektu.

GÓRA