Wycena

Wycena domów z drewna


W ostatnim czasie często powtarza się pytanie o przykładowy koszt realizacji domu z bali. Klienci zachodzą w głowę czy takie rozwiązanie będzie dla nich korzystne pod względem ekonomicznym, czy też lepiej zdecydować się na rozwiązania klasyczne. Dla zobrazowania Państwu pułapu cenowego nieruchomości wykonanej z bali drewnianych przedstawiamy wyceny przykładowych domów jakie do tej pory realizowała nasza firma.

Dla przykładów przyjęliśmy grubość bala 18 cm, jednak może on zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Opcjonalnie wykonujemy również bale od zewnątrz naturalnie zaokrąglone zachowując parametry potrzebne do polałączenia ich według wykonywanej przez nas technologii.

 

Istnieje kilka znaczących zależności, które warto brać pod uwagę gdy decydujemy się na wybudowanie domu. Mają one zastosowane w przypadku korzystania z identycznych materiałów i technologii.

 • Koszt postawienia 1m2 budynku parterowego jest wyższy niż takiego, który posiada użytkowe poddasze,
 • Budowa dużego domu zawierającego duże otwarte przestrzenie (mała ilość ścian działowych) jest tańsza za 1 m2 niż domu małego, który będzie miał wiele małych pomieszczeń (duża ilość ścian działowych),
 • Dom z prostym dwuspadowym dachem będzie miał niższą cenę za 1m2 niż dom o skomplikowanym i mocno, wielokrotnie „połamanym” dachu,
 • Podwyższenie kubatury budynku czyli wyższe sufity w pomieszczeniach skutkują nieznacznym podwyższeniem kosztów budowy,
 • Istotnym elementem wpływającym na całkowity koszt budowy domu jest wybór firm wykonujących prace budowlane oraz miejsca skąd zamawiamy materiały. W przypadku wykonawców prac zdarzają się bardzo duże rozbieżności cenowe jak również niezwykle często jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty wynikające z tytułu napraw źle wykonanych elementów.

 

W cenie oferujemy:

 1. Ściany zewnętrzne wykonane z bali drewnianych o grubości 18/30 cm. Materiał – świerk, sosna. Drewno heblowane, suszone, połączone „na dwa pióra” lub „własne pióro”, dodatkowo doszczelnione specjalnym filcem pomiędzy piórami. Usztywniane dyblami bukowymi, w narożnikach zamki na jaskółczy ogon z widocznymi ostatkami , wewnątrz słupy, podciągi, belki stropowe, podbitka, fachowe przygotowanie zewnętrznych otworów (węgary, płaskowniki) pod montaż okien i drzwi. Ściany konstrukcyjne wewnątrz budynku z bali, pozostałe ściany wewnętrzne szkieletowe (materiał, technologia do wyboru). Kompletna więźba dachowa, szczyty, lukarny, ganki wykonane w konstrukcji szkieletowej obite deską imitującą bale. Tarasy i ich zadaszenia, balkony, barierki , jeśli występują w projekcie. Folia wiatro - izolacyjna na łatach pełne deskowanie i papa, sufit pierwszego stropu (deska w pióro wpust).
 2. Montaż wszystkich elementów stanu surowego wliczony w cenę.
 3. Opcje dodatkowe:
  fundament – ten element pozostaje po stronie inwestora. Możliwe jest jednak ogólne wycenienie prac murarskich przez nas na prośbę klienta.
  stolarki oraz pokrycie dachowe – na rynku znajdziemy ogromną różnorodność materiałów stąd element ten pozostaje do ustalenia indywidualnego – klient sam podejmuje decyzję o kosztach jakie poniesie.

 

Przedstawiamy Państwu wycenę 12 naszym zdaniem najbardziej popularnych projektów domów mieszkalnych. Koszty przedstawione zostały dla budynku z bali o grubości standardowej 18/30 cm, która w opinii naszych klientów jest rozwiązaniem optymalnym dla budownictwa jednorodzinnego. Ostateczna decyzja co do wielkości bala pozostaje w gestii naszych odbiorców.

 

Serdecznie zapraszamy do umówienia się na spotkanie! Osobiście mamy możliwość omówienia wszelkich Państwa pomysłów i doradzenia w kwestiach technicznych. Jesteśmy firmą otwartą na propozycje i oczekiwania klientów. Zapraszamy!

 

 

Co to jest drewno certyfikowane?

Drewno certyfikowane (Certified Wood) posiada oznaczenie nadane przez niezależną organizację, która wyznacza normy prawidłowego gospodarowania zasobami leśnymi. Uzyskanie przez materiały takiego świadectwa stanowi dowód, że drewno pochodzi z terenów, gdzie prowadzi się odpowiedzialną gospodarkę leśną, w związku z którą wdrożone są procedury ekologiczne, a jednocześnie ekonomicznie opłacalne i korzystne dla społeczeństwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego działające tartaki, które sprzedają drewno konstrukcyjne powinny wdrożyć w swoich strukturach Zakładową Kontrolę Produkcji. Taka procedura gwarantuje kupującym, że producent przeprowadził ocenę jakości oraz procesu produkcyjnego jakie obowiązują dla drewna konstrukcyjnego.

Od strony nabywcy drewna Zakładowa Kontrola Produkcji odgrywa istotne znaczenie, gdyż może on nabyć produkt wyselekcjonowany pod względem wytrzymałościowym. Odpowiednia klasa materiału świadczy o możliwości jego zastosowania w tworzeniu konkretnego elementu struktury. Wdrożenie w tartakach dyrektyw unijnych daje gwarancje zakupu drewna o ściśle określonym pochodzeniu oraz procesie produkcyjnym.

Do chwili obecnej nadal niewielka ilość tartaków działających na terenie naszego kraju stosuje system Zakładowej Kontroli Produkcji.

 

Jak i kiedy należy wykończyć dom?

Etap wykańczania inwestycji można rozpocząć w zasadzie od razu po postawieniu konstrukcji. Warto pamiętać, że budynek postawiony z drewna mokrego może osiadać nawet przez kilkanaście miesięcy, w zależności od poziomu wilgotności. Podejmując prac wykończeniowych w domu z wilgotnych bali narażamy pracę na pęknięcia na łączeniach, uszkodzenia samoistne stolarki okiennej i drzwiowej, rozszczelnienia. Dlatego tak ważne jest budowanie z bali odpowiednio wysuszonych! Wówczas zjawisko osiadania, które jest naturalne, zostaje zredukowane do minimum. Podczas stawiania ścian wewnątrz stosuje się specjalne połączenia ruchome ściany z balem. Ta technika pozwala na uniknięcie jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektu drewnianego.

Czy strop w domu z drewna wytrzyma wylewkę podłogową i ogrzewanie podłogowe?

Kompletna instalacja ogrzewania podłogowego wraz z wylewką, ociepleniem i posadzką waży w przybliżeniu 100 kg na m2. W przypadku domu średniej wielkości na stropie daje to od 5 do 7 ton ciężaru. Każdy inwestor, który chciałby mieć w swoim domu z drewna właśnie takie ogrzewanie, musi zadecydować o tym już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu możliwe będzie uwzględnienie stosownych zmian przy planowaniu nośności całej konstrukcji.

Jak wygląda montaż elektryki w domu z bali drewnianych?

Generalnie różnice pomiędzy montażem instalacji elektrycznej w budownictwie murowanym a drewnianym są nieznaczne. W domach z grubych bali bez ocieplania ścian od wewnątrz stosuje się wpuszczanie ognioodpornych peszli (rur osłonowych) pionowo w bale, przewiercając je na etapie montowania ścian. Mniej estetyczną opcją jest instalacja elektryki w korytkach bądź mocowanie jej bezpośrednio do drewna. W przypadku bal o mniejszej grubości z ociepleniem od wewnątrz stosuje się metody niemal identyczne jak w budownictwie murowanym. Kable ukrywa się w konstrukcji ściany (tutaj w szkielecie drewnianym). Zaizolowane kable zakrywa się płytą gipsowo-kartonową lub OSB. Kable można też ukrywać w ściankach działowych lub w stropie.

GÓRA